witamy w domku na kaszubach

Serdecznie zapraszamy do wypoczynku w malowniczej kaszubskiej miejscowości Raduń w gminie Dziemiany.

Do wyboru mają Państwo dwa domy.
Dom z profesjonalnym basenem "Lena" wybudowany w 2013 roku oraz dom z profesjonalnym basenem "Na Skarpie" wybudowany w 2011 roku (po kompleksowym remoncie w 2017 roku).

Domy usytuowane są na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Raduń, w krainie geograficznej nazywanej Szwajcarią Kaszubską, bo urozmaicony wzniesieniami krajobraz przypomina nieco obszary górskie.

Kaszuby to region w północnej Polsce będący częścią Pomorza zamieszkały głównie przez autochtonicznych Pomorzan zwanych Kaszubami. Jest to region posiadający własny język, kulturę i obyczaje.

Na terenie Kaszub znajdują się cztery parki krajobrazowe.

Trójmiejski Park Krajobrazowy, Kaszubski Park Krajobrazowy, Zaborski Park Krajobrazowy oraz Wdzydzki Park Krajobrazowy na którego skraju znajdują się domy.

Wdzydzki Park Krajobrazowy jest zdominowany występowaniem akwenów wodnych i dlatego nosi nazwę „kraju tysiąca jezior”. Krajobraz wód składa się z zespołów unikatowych, wielkich jezior ale także z drobnych, śródleśnych oczek wodnych i małych jeziorek. Wody otwarte znajdują się także na terenie nie zalesionym, rolniczym jak i przy osadach wiejskich.

Na terenie parku występują duże kompleksy leśne, zajęte głównie przez sosny i brzozy. Nie rzadko na terenie parku znajdziemy pola uprawne, małe zagajniki oraz obszary bagienne. Teren jest bardzo bogaty w owoce leśne oraz grzyby.

W krajobrazie parku możemy zauważyć przewagę elementów przyrodniczych nad kulturowymi. Krajobraz o charakterze naturalnym to przede wszystkim duże kompleksy leśne i różnorodność wód powierzchniowych – doliny małych rzek, jeziora rozmaitego kształtu i wielkości. Znajdziemy tu zarówno wielkie jeziora o taflach wody sięgających po horyzont, średnie - przytulone do łąk i pastwisk, położone niejednokrotnie w obrębie wsi, jak i drobne, śródleśne oczka wodne.

Wdzydzki Park Krajobrazowy to wiele szlaków przyrodniczo-edukacyjnych, więc jest to idealne miejsce to wielogodzinnych pieszych wędrówek bądź do wycieczek rowerowych.


Zapraszamy do zapoznania się z naszymy domami na Kaszubach.© 2016 www.domeknakaszubach.kaszuby.pl